سوال و جواب های کلیدی در مورد سوء مصرف مواد در کودکان و نوجوانان

سلام خدمت همراهان گرامی و والدین عزیز

دراین مقاله سعی شده برخی سوالات اساسی والدین برای اینکه بدانند آیا فرزند شان به مصرف مواد مخدر گرایش دارد یا خیر؟ طرح شده و به هر کدام پاسخ های مفید و کاربردی داده شده است.

1: آیا امتحان کردن مواد توسط کودکان عادی است؟

اگر بخواهید پاسخ این سوال را بدانید که آیا مصرف مواد توسط کودکان معمول است یا مرحله ای گذراست؟ پاسخ شما منفی است. اکثر کودکان از چنین مزحله ای عبور نمی کنند و بیش از 80 درصد از نوجوانان با حداقل مشکلات پا به مرحله ی بزرگسالی می گذارند. حدود 25 درصد از نوجوانانی که مواد را امتحان می کنند آن را کنار نمی گذارند و تعداد زیادی از آنان به کمک و حمایت هایی که نیازمند آن هستند را، دریافت نمی کنند، و اغلب با طرد خانواده و اطرافیان مواجهه می شوند.

اما باید این نکته مهم را بدانید که، علل اصلی مرگ ومیر وبیماری های ناشی از مواد مخدر، عوامل اجتماعی و محیطی قابل پیشگیری هستند. برخی از نوجوانان در معرض داروها و مواد دروازه ای قراردارند. در مورد نوجوانان عوامل خطر روشن و واضحی وجود دارد که موجب مصرف جدی مواد توسط آن ها می شود. علی رغم شیوع مادام العمر، مصرف مواد درگروه دختران وپسران حدودا 30 درصد را نشان می دهند. اوج شیوع تشخیص سوء مصرف مواد و  وابستگی به آن بین سنین 18 تا 29 سالگی است.

البته سن شیوع مصرف مواد به پایین تر از این سن که ذکر شد ممکن است رخ دهد. واکنش نوجوانان نسبت به مصرف مواد متفاوت است، مثلا در مورد ماری جوآنا این چنین توجیه می کنند، ماری جوآنا ماده مخدر نیست “اون یک گیاهه” من معتاد نیستم، “شما به گیاه معتاد نمی شوید” البته بعید نیست که ماری جوآنا با سایرمواد مانند کوکائین یا هروئین ترکیب شود و اغلب نوجوانان می فهمند که واکنش شان به این قبیل داروها با واکنش آن ها نسبت به مصرف ماری جوآنا تنها و خالص تفاوت دارد.

2: من هیچ مشکلی نمی بینم،آیا امکان دارد وقتی پسرم می گوید مواد مصرف نمی کند حقیقت را گفته باشد؟

پرسیدن ازبچه ها درمورد مصرف مواد مشکل است، بیشتر اوقات حتی با اینکه چندین باراز او سوال می کنید ولی او باز هم انکارکرده و پاسخ قانع کننده ای به شما نمی دهد. ابتدا امرامکان دارد شما متوجه چیزی غیرعادی نشوید، اما همسایگان یا دوست مدرسه پسرتان ممکن است متوجه امری غیرطبیعی دراو شده باشد.

شما به عنوان والدین همیشه می خواهید مزایای شک و سوءظن را به پسرتان توضیح دهید، او امکان دارد حتی شما را به خاطرعدم اطمینان به خودش متهم کند.

یک راه مفید برای حل این مسئله این است که شما نگرانی هایتان را در این خصوص با شواهد و مدارک تایید شده مورد تاکید قرار دهید و فقط به یک آزمایش مواد مخدرساده اکتفا نکنید. درکنار آزمایش های ناگهانی مواد که نتایج منفی دارند،عملکرد رضایت بخش و مناسب او درمدرسه و اطلاع ازاینکه دوستان او چه کسانی هستند و با چه کسانی رفت وآمد دارد و آیا اینکه او هنوز هم به فعالیت های معمول خودش می پردازد، می تواند حس اطمینان را بدست آورید.

نکته مهم این است که شما باید اگاه باشید که چگونه دراین مورد ازاو سوال کنید تا جواب درستی دریافت کنید و اینکه صرفا احساستان به شما بگوید فرزندتان مصرف مواد دارد کافی نیست. پس برای اطمینان یافتن دراین خصوص آگاهی بیشتری کسب کنید و بدانید دقیقا به چه اطلاعاتی نیاز دارید، بسیار راهگشاست.

3: درصورتی که دخترم مشکل مصرف مواد داشته باشد،آیا راه حل ساده ای برای سوال کردن ازاو درمورد مصرف مواد وجود دارد؟

برای والدین یک راه حل ساده برای پرسیدن از فرزندشان درمورد مصرف مواد به شیوه ی غربالگری CRAFFT وجود دارد که شامل موارد زیر است.

1-3: ماشین-آیا تا به حال سوارماشینی شده ای که راننده آن نشئه بوده یا از مواد استفاده کرده باشد؟

2-3: آرامش-آیا برای رسیدن به آرامش یا داشتن احساس بهتردرمورد خودت یا سرحال شدن، از مواد استفاده کرده ای؟

3-3: تنهایی– آیا تا به حال هنگام تنهایی از مواد استفاده کرده ای؟

4-3: فراموشی– آیا تا به حال چیزهایی را که هنگام مصرف مواد انجام داده ای فراموش کرد ه ای؟

5-3: دوستان یا خانواده– آیا تا به حال اعضای خانواده یا دوستانت تذکر داده اند که باید مصرف مواد را کمتر کنی؟

6-3: دردسر-آیا تا به حال درهنگام مصرف مواد دچاردردسرشده ای؟

اگر پسر یا دخترشما به دو سوال یا بیشتراز سوالات که ذکرشد، پاسخ مثبت داد احتمالا مشکل سوء مصرف مواد دارد.

راه دوم برای ارزیابی وابستگی دخترتان به مواد، اطمینان کردن به همسالان اوست. این مسئله بخصوص در مورد دوستانی صادق است که دوستی شان را به خاطر مصرف مواد با او قطع کرده اند. آنها می توانند نشانه هایی درمورد تغییرات رفتاری دردخترتان برای شما بازگو کنند.

4: مواد دروازه ای چیست؟

مواد دروازه ای اصطلاحی است که نتیجه مطالعات و تحقیقات (مطالعات همه گیرشناسی) است که با مصرف سیگارو کانابیس ها درسنین پایین و به دنبال آن مواد خطرناک تر مانند کوکائین، هروئین و شیشه و… ارتباط دارد. نیکوتین و سیگار مواد بی خطری نیستند زیرا مصرف آن ها آسیب قابل توجهی درعملکرد فرزند شما دارند. حقیقت امر این است که مصرف سیگاردرسنین پایین در بیش از نیمی از موارد، با مصرف بعدی مواد مخدرهمبستگی دارد. این مسئله را دست کم نگیرید. برخی ازنوجوانان به دلیل مشکلات رفتاری شدید، با موادی مانند کوکائین شروع می کنند و آنها به احتمال فراوان با مشکلات قانونی جدی رو به رو می شوند.

برنامه های پیشگیری از مصرف مواد زود هنگام در نوجوانان درابتدا امر به مواد دروازه ای تمرکز پیدا می کنند، تا احتمال مصرف مواد دیگررا درآینده کمتر کند.

5: آیا خلق و خوی فرزندم درسوء مصرف مواد او نقش دارد؟

خلق و خو امری است قابل مشاهده و آشکار ودرطول دوران طفولیت و دوران کودکی ثابت است و جنبه ی فطری دارد. کودکانی که به عنوان کودک با خلق و خوی دشوار طبقه بندی می شوند، ((هیجانی هستند و با تغییر مشکل دارند یا بسیار حساس یا بهانه گیر هستند)) درمعرض خطر بیشتری قرار دارند و نهایتا در سنین نوجوانی مشکلاتی مانند انفجارهای خشم و اضطراب یا افسردگی از خود نشان می دهند.

منبع: پرسش و پاسخ در مورد سوء مصرف مواد

درکودکان و نوجوانان نوشته: رومولو ای آرومین

ترجمه: محمد احمدی

کلمات کلیدی: #مصرف_مواد_مخدر #پیشگیری #کودک_نوجوان #مواد_دروازه ای #اعتیاد #خلق _و_خو 

 

 

برای اشتراک گذاری این مطلب می توانید از دکمه های رو به رو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید