اندر فواید خلاقیت

میل به خلاق بودن در تمام طول تاریخ ودرتمام جوامع بشری به چشم می خورد، خلاقیت از منظرسیسیل نشانه ای است از دوران اولیه کودکی که در ضمن نشانه سلامت ذهنی بسیاربالای فرد است.
نیازاست خلاقیت دربرنامه های مدارس گنجانده شوند، باید تعلیم و تربیت ((دررشد تخیل کودکان و توانایی آنان را در برقراری ارتباط وابرازعقاید به نحوی خلاق تشویق کند.))
دپارتمان آموزش و پروش 1995، ((باید به شاگردان کهارت های عملی خلاقانه و تخیلی که برای ابرازعقاید و احساسات، ثبت مشاهدات، طراحی وتصویرسازی وکاردستی نیازدارند آموزش داده شود.ازنقاشی های ماقبل تاریخ درنمادها درمی یابیم که انسان ها اززمان های اولیه با استفاده ازموادی که دردسترس آنها قرارداشته است، نشانه هایی رااز خود به جا گذاشته اند.
به نظر می رسد که میل سهیم کردن دیگران درتجارب ازطریقی مثل هنر، موسیقی،رقص ویژگی های خاص انسان است.
همه ما تحت تاثیرزیبایی هنرهای نمایشی وتجسمی وتجسمی، تجاربی غنی داشته ایم، شاید واکنش به زیبایی یک نقاشی یا یک قطعه موسیقی ویا شاید اسطوره هایی که انسان آفریده است نمایان گراین تجارب غنی باشد.
همه ما مصرف کنندگان افکارومصنوعاتی هستیم که حاصل فکرخلاق ماست. مثل لباسها و تکنولوژی که ازآن بهره می گیریم. غالب ما به نحوی سازندگانی هستیم که به خلاقیت وتخیل خود متکی است.
اهمیت تجارب خلاق چیست؟
تجارب خلاق فرصتی را برای ما فراهم می کنند که:
1: توانایی انسان به حد کمال رشد کند.
2: توانایی انسان درتفکر،عمل وبرقراری ارتباط پیشرفت کند.
3: مهارت های ادراکی وجسمانی رشد کند.
کودکان امروزدرآینده نیازاست که به بزرگسالانی تبدیل شوند که توانایی دارند:
1: با امورغیرمنتظره کناربیایند.
2: اطلاعات را به طریقی تازه به کارببرند.
3: مفاهیم تازه را بیازمایند.
4: ارزش ها وشیوه نگاه کردن را مجدد ارزیابی کند.
5: مبدع باشد برچالش ها با تخیل قوی واکنش نشان دهد.
پس آن ها نیازدارند را ه ها وروش های خلاقیت و تخیل را درزندگی خویش یاد بگیرند.
خلاقیت و تخیل درکودکان:
وقتی که درتربیت کودکان به تشویق خلاقیت و تخیل آنها تاکید می کنیم، فقط به خاطر آینده جامعه نیست، بلکه وضعیت فعلی کودکان مد نظراست. زمانیکه کودکان را تشویق به تخیل و خلاقیت می کنید، کودکان بهترمی توانند، به روابط تازه و درک تازه از پدیده ها دست پیدا کنند. بچه های کوچکتر به صورت طبیعی در مورد افراد و جهان پیرامون خود کنجکاو هستند و می خواهند ارتباط خود را با آن ها بدانند وآنها با کمک تخیل قادرخواهند بود فراتراززمان حال وگذشته وآینده بروند وازجهان حسی خود درلجظه رها می شوند.
آنها ازروش کوشش خلاقانه خود می توانند:
احساساتشان را به شیوه ای غیرکلامی وپیش کلامی مثل حالات، حرکات ورقص منتقل کنند.
افکار خود را ازطریق نقاشی و طراحی بیان می کنند.
ادراک وفهم خود را از جهان نمایان می کنند مثلا از طریق نقش هایی که در تخیلات خود بهره می گیرند.
درباره ی مفاهیم تازه می اندیشد و آن ها را می آفرینند.
عزت نفس پیدا می کنند، ازطریق شناخت هویت خود
اهمیت بازنمایی ذهنی در کودکان:
کودکان نیاز دارند تجارب، احساسات وعقاید خود را بازنمایی کنند تا بتوانند آن ها را با دیگران درمیان بگذارند. بازنمایی یعنی اینکه شی یا نشانه ای به جای چیزدیگری نمایان شود مثلا با استفاده ازتخیل کودک وانمود می کند که عروسک بچه ای واقعی است یا با کشیدن تصویری تجربه خود را ازرفتن به باغ وحش نشان می دهد.
همین که کودکان بتوانند اشیا و اعمال را از معنای آنها در جهان واقعی جدا کنند و به آنها معنای تازه ای بدهند، دیگروابسته به جهان واقعی نیستند و می توانند به شکلی جدید فکرکنند، اگروانمود کنند یک چوب دیگرچوب نیست ومی تواند به عنوان مثلا شانه به کار برود، کم کم می فهمند که علامت ((گربه روی یک صفحه کاغذ با آن که شبیه گربه نیست ولی می تواند نمایانگر گربه باشد.

 

 

 

برای اشتراک گذاری این مطلب می توانید از دکمه های رو به رو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید